Października 11 2024 06:29:08
Menu główne
Aktualności
Galeria zdjęć
Kadra pedagogiczna
Samorząd uczniowski
Kontakt
Z życia szkoły
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn szkoły
Projekty
Lepsza szkoła
Dla uczniów
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Dzwonki
Kalendarz imprez szkolnych
Kalendarz roku szkolnego 2016/2017
Absolwenci
Lista absolwentów
Innowacje Pedagogiczne
Czytanie - kluczem do sukcesu

Matematyka nie jest trudna i nudna
Nasze osiągnięcia
BIP
Bezpieczne strony




Przydatne strony






Innowacje Pedagogiczne

Szkoła Podstawowa w Teresinie postawiła na innowacje

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Teresinie, która wraz z innymi placówkami z gminy Leśniowice, od 2012 roku jest prowadzona przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo –Samorządowe, realizuje Innowację Pedagogiczną pod nazwą „Czytanie - kluczem do sukcesu”. Autorką i koordynatorką projektu jest Agnieszka Grabowska.

Głównym celem programu czytelniczego jest to, aby codzienne głośne czytanie dzieciom i zachęcanie do samodzielnej lektury stało się priorytetem w szkole oraz w domach rodzinnych. „Z pośród innych inicjatyw tego typu nasze działania wyróżnia to, że chcemy nawiązać ścisłą współpracy na płaszczyźnie szkoła-uczeń-rodzic. Dzieci po zakończeniu innowacji nie tylko wzbogaca wiedzę ogólną i poprawią technikę czytania, ale również wzbogacą swoją biblioteczkę domową o egzemplarze czytanych książek. Liczba tych książek zależy od środków finansowych jakie uda się zgromadzić na ten cel.”

W realizację projektu szkoła wkłada własne siły i środki, lecz ze względu na bogaty plan działań koordynatorka projektu poprosiła o wsparcie finansowe przedstawicieli firm działających na terenie Chełma i okolic. Zgromadzono już pokaźne środki na zakup książek dla uczestników projektu. „Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas reakcja przedsiębiorców na wnioski o dofinansowanie. Naszymi głównymi mecenasami, którzy już wpłacili pieniądze na konto są firmy: „Perfekt” i „Budomel” z Chełma oraz „Agromach” ze Strupina Dużego. Przedstawiciele tych firm dostrzegli potencjał jaki drzemie w podejmowanych przez nas działaniach. „Trudno wymienić wszystkie plusy płynące z czytania dzieciom i zmobilizowania do samodzielnej lektury. Pragniemy, przez realizację treści zawartych w innowacji, wyposażyć dzieci w niezbędne narzędzie do osiągnięcia sukcesu w życiu – nauczyć właściwie korzystać z książki.”

Na początku września została przeprowadzona ankieta z rodzicami uczniów na temat czytelnictwa dzieci. Rodzice wyrazili chęć uczestnictwa w realizacji Innowacji. Zobowiązali się do codziennego czytania z dziećmi w domu.

Uczniowie otrzymali pierwszą książkę z projektu pt. ”Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Uczniowie i ich opiekunowie są zachwyceni prawdziwymi przygodami niezwykłego misia.

O realizacji Innowacji z pewnością jeszcze będziemy informować, chociażby ze względu na zaplanowane wieczorki autorskie z poetkami: Dianą Cichocką i Małgorzata Skowron.

Czytanie -kluczem do sukcesu

Galeria zdjęć


„Czytanie – kluczem do sukcesu – październik

Zakończył się drugi miesiąc realizacji Innowacji Pedagogicznej „Czytanie – kluczem do sukcesu. W październiku, zgodnie z planem, dzieci czytały codziennie w domu – co zostało potwierdzone podpisami rodziców oraz słuchały pięknego czytania w szkole. Tematem przewodnim tego miesiąca był „humor zawarty w utworach literackich”.

Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu w klasie były czytane dowcipy z książki Konrada Wojciechowskiego „Dowcipy dla dzieci”. Niezwykle miłą niespodzianka, za wysiłek wkładany w realizacją Innowacji, było otrzymanie książek pt. „Przygody koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Książka okazała się być dla dzieci niezwykle ciekawa, a dowcip obecny w książce trafił w gusta dzieci. Uczniowie samodzielnie przeczytali wszystkie księgi opisujące przygody zabawnego Matołka. Znajomość lektury została potwierdzona testem, który został wypełniony przez uczniów zaskakująco dobrze. Wyniki testu utwierdziły koordynatorkę Innowacji w przekonaniu, że podejmowane działania przynoszą oczekiwane efekty.

Kulminacyjnym punktem październikowych wydarzeń było spotkanie z poetką Małgorzatą Skowron, która przyjechała do naszej szkoły na zaproszenie Agnieszki Grabowskiej. Spotkanie zostało poprzedzone konkursem plastycznym na ilustrację do wierszy poetki. Kontakt z autorka wierszy, był dla dzieci, rodziców i nauczycieli niezwykłym przeżyciem. Pani Małgorzata czytała wiersze, inicjowała zabawy związane z własna twórczością oraz odpowiadała na liczne pytania zebranych. Po zakończeniu części oficjalnej uczestniczyła w rozdaniu nagród i wyróżnień dla uczestników konkursu plastycznego. Wielu uczniów i nauczycieli zakupiło zbiorki poezji autorstwa Małgorzaty Skowron. Z inicjatywy Pani Marii Dutkiewicz, przewodniczącej Rady Rodziców, zostały zakupione trzy książki do Biblioteki Szkolnej.

Założenia Innowacji zostały zrealizowane dzięki wsparciu sponsorów. Właścicielka księgarni Fan Kultury udzieliła wysokiego rabatu na zakup dziecięciu egzemplarzy książki pt: ”Przygody Koziołka Matołka” oraz „Dowcipy dla dzieci” Konrada Wojciechowskiego. Nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym ufundowane zostały przez firmy: Przedsiębiorstwo Budowlano – Handlowe Budomel Sp. zo.o , Państwo Anna i Wojciech Pajer właściciele firmy AGROPOWER ze Strupina Dużego, firma Perfekt Sp. z o.o z Chełma oraz Bank Spółdzielczy z Leśniowic. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania.

Galeria zdjęć


„Czytanie – kluczem do sukcesu – listopad

Pomimo jesiennej pluchy, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci w tym miesiącu. Wszystko za przyczyną obchodzonego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie ze zniecierpliwieniem oczekiwali na to, aby włączyć się w organizowane szkolnych uroczystości i konkursów.

Tematyka zajęć w tym miesiącu oscylowała wokół pojęcia „ Miś”. W szkole uczniowie wysłuchali audiobooka pt: „Miś zwany Paddington”. Zachwyciły ich przygody zabawnego misia. Wraz z rodzicami miały za zadanie samodzielnie dobierać literaturę do czytania w domu. Uczniowie wdrażali się do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Największą popularność zdobyły książeczki opisujące przygody żółwia Franklina, Smerfy i książki o dinozaurach. Dzieci samodzielnie uzupełniały wpisy do „Dzienniczka lektur” prowadzonego od września. Uczniowie klasy drugiej czynnie włączyły się w organizację szkolnych uroczystości z okazji Dnia Misia. W piątek, 21 listopada, odbyło się spotkanie wszystkich uczniów szkoły, nauczycieli oraz chętnych rodziców na sali gimnastycznej. Zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną „Szeregowy Wojtek Miś” przybliżającą prawdziwą historię niedźwiedzia biorącego udział w II wojnie światowej. Wspólnie z uczniami klasy II został wybrany fragment książki „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Rozdział „Praczka i kucharz” został odczytany przez nauczyciela. Druga prezentacja multimedialna zawierała zdjęcia niedźwiedzia Wojtka oraz rysunki i fotografie innych znanych misiów. Po odśpiewaniu piosenki „Pokochaj Pluszowego Misia” uczniowie przystąpili do rysowania wybranego misia. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i cierpliwością w wykonywaniu prac konkursowych. Poziom wykonanych prac zaskoczył komisję konkursową. Wybrano i nagrodzono dziesięć prac. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkimi czekoladkami. Nagrody zostały ufundowane przez: Przedsiębiorstwo Budowlano – Handlowe Budomel Sp. zo.o , Państwo Anna i Wojciech Pajer właściciele firmy AGROPOWER ze Strupina Dużego, firma Perfekt Sp. z o.o z Chełma oraz Bank Spółdzielczy w Leśniowicach. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania.

Czytanie - kluczem do sukcesu - prezentacja multimedialna

Sprawozdanie z innowacji "Czytanie kluczem do sukcesu".

Kontakt


Szkoła Podstawowa
w Teresinie
Teresin 43
22-122 Leśniowice

Telefon: (82) 567 54 19
Mail: sptmk@wp.pl
Video kategoria
Filmy Filmy (6)
Plan lekcji
Losowa fotografia
LSOS
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Statystyki
stat4u
Wygenerowano w sekund: 0.12 2,933,743 unikalne wizyty